Bolu’da Ortadoğulu müşteriler için 2011 yılında yapımına başlanan “Burj Al Babas” projesi üzerinden 11 sene geçmesine rağmen yapımı tamamlanamadı. Yetkili firma 2021 yılında tamamlanma sözü vermişti fakat somut bir gelişme kaydedilemedi.

2011 yılından beri gündemden hiç düşmeyen Bolu’nun Mudurnu ilçesindeki “Burj Al Babas” projesi hayalet görünümü korumaya devam ediyor. 750 dönümlük arazinin üzerine yapılan bu şatolar mimari olarak Kız Kulesi ve Galata Kulesini andırıyor.

Evlerin çoğunluk olarak Katar, Bahreyn, Kuveyt, Dubai gibi Ortadoğu ülkelerindeki yatırımcılara satıldığı biliniyor. Şirket 2018 yılında iflas vermişti fakat 2019 yılında iflas kararı geri çekildi. Bu gelişmenin ardından yapımından sorumlu Sarot Yönetim Kurulu Başkanı Mezher Yerdelen, projenin 2021 yılında tamamlanacağı yönünde bir açıklama yapmıştı fakat somut bir gelişme olmadı.

Mudurnu halkının şehrin tarihi dokusuna zarar verdiği gerekçesiyle projeye oldukça tepki göstermişti. Gerekçe olarak Cittaslow (Sakin Şehir) unvanı alan ve UNESCO kültür mirasına aday bir ilçe olmasıydı. Bölgeye giden Youtube kanalı Fearless&Far adlı yabancı Youtube kanalı gizlice şatolara girmiş ve vlog çekmişti. Video şimdiye kadar 2.5 milyon izlenme aldı.  Bu evlerin içinin gerçekten de birer şatoya benzediğinin altını çizen YouTuber işçiliğin çok ucuz ve yapının çok tehlikeli olduğunu söylüyor

2021 yılının ekim ayında tekrar konkordato veren Sarot şirketinin yapıların geleceği konusundaki adımları merakla bekleniyor.

HABER: KAAN VARDAR – KAAN CEYLAN