Küçükçekmece Belediyesi tarafından Türk Havacılık tarihine ilişkin olarak düzenlenen belgesel tadında sergi, sanatseverler ile buluştu. Deniz Dalkılınç’ın yaptığı “Kanatlarımdaki Cesaret -Havacılık Tarihinden Notlar” sergisi; fotoğraflar, malzemeler ve havacılığa dair ilk kez sergilenecek belgelerle, Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde sanatseverleri bekliyor.

Sergi, İkarus’tan başlayıp Leonardo da Vinci, Wright Kardeşler ve Türk havacılık tarihini belgesel olarak ele alıyor.

Türklerde ilk havacılık denemeleri; Lagari, Hazerfen Ahmet Çelebi şeklinde Çanakkale Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nda Türk havacılarının gayretleri; Atatürk’ün havacılığa vermiş olduğu önem ve Sefaköy ile Florya’nın havacılığın gelişimindeki önemli konumu şeklinde konu başlıkları da sergide ön plana çıkıyor.

Türk havacılık geçmişine adını yazdırmış ilk pilotlardan Abdülhalim Canko, Vecihi Hürkuş, Fesa Evrensoy, Avni Yaykın; İstanbul’dan Kahire’ye ilk posta uçuşunu oluşturan Yüzbaşı Sadık, İsmail Hakkı, Fethi ve Nuri Beyler; ilk hanım pilotlar Bedriye Tahir Gökmen, Sabiha Gökçen ve Medalet Hanım’ın anıldığı pilot portreleri köşesinde havacılık geçmişine damga vurmuş adların hikayeleri, fotoğrafları ve şahsi eşyaları ziyaretçilerle buluştu.

Sergiye, TC Milli Savunma Bakanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi, Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği’nin yanı sıra pek çok isim koleksiyonlarıyla destek olarak, malzeme, fotoğraf, belge ve objelerle ile katkı sağladı.

Sergi, 13 Aralık’a dek CKSM’de ziyaret edilebilir.