Küçükçekmece Belediyesi, düzenlediği atık kampanyalarıyla ilçe genelinde geri dönüşüm seferberliği başlattı. İstanbul’un en kalabalık 2. İlçesi olan Küçükçekmece’de küresel çevre sorununa dikkat çekmek için mobil atık kutularını semtin belirli noktalarına yerleştirdi.

Küçükçekmece Belediyesi; kâğıttan, atık yağa, atık pilden, elektroniğe hayata geçirdiği kampanyalarla; 1 yılda 56 bin 574 kg atık yağ, 5 bin 629 kg elektronik atık, 18 bin 129 ton ambalaj atığına ulaşarak küresel çapta toplumsal farkındalık olarak ilçeye katma değer kazandırdı.

5 litre ve üzeri atık yağlarını mahalle muhtarlıklarına bırakan vatandaşlar ödüllendirilirken, 1 yılda 56 bin 574 kg atık yağ toplandı. Talep oluşturan tüm vatandaşların elektrikli atıklarını da evlerinden teslim alan Küçükçekmece Belediyesi ekipleri, 1 yılda 5 bin 629 kg atığa ulaştı. Elektronik atık kampanyasında belirlenen miktarda atığa ulaşan mahalle muhtarlıkları ve site yönetimleri de Küçükçekmece Belediyesi tarafından ödüllendirilmeye devam ediyor.

Küçükçekmece Belediyesi, atık türlerini geri dönüşüme kazandırabilmek için ilçedeki 9 ayrı noktaya 8 atık grubunun toplandığı Mobil Atık Getirme Merkezleri’ni yerleştirdi. Merkezlerde küçük elektronik eşyalar, kâğıt ve karton atıkları, plastik ve metal atıkları, cam, tekstil ve pil atıkları amacına uygun bir şekilde toplanıyor.

Yenimahalle, Cennet, Yeşilova, Fatih, Kemalpaşa, Kartaltepe, Sultan Murat, Gültepe mahallerine toplam 80 adet geri dönüşüm kumbarası yerleştirilirken, kumbaraların 2022 yılında tüm mahallelere yaygınlaştırılması planlanıyor.

Haber: Mehmet Taştan – Kaan Vardar