Korona virisün omicron varyantı, yüksek vaka sayılarına rağmen sağlıkta ve sosyal hayatta büyük engeller yol açmıyor her ne kadar vaka sayıları yüksek olsa da virüs omicron varyantı ile endemiye geçilmiş durumda.

Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi ilan etmesi ve hükümetlerin kısıtlamaları ilan etmesiyle başlayan bu süreç, son 2 yıla korona virüsün omicron varyantı ile varlığını sürdürmesine rağmen dünyadaki büyük etkisini yitirdi. Tüm dünyada kısıtlamlar büyük büyük ölçüde kaldırılırken Dünya Sağlık Örgütü’nden gelen ‘’Pandemiyi bitirmeye hiç bu kadar yakın olmamıştık’’ açıklaması geldi. ABD başkanı Joe Biden ise aynı doğrultuda pandeminin bittiğini ilan etti.

Gelişmelere karşın Dünya Sağlık Örgütü, her ne kadar vakalar düşse de rehavete kapılmamak gerektiğini test ve aşıların devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Endemiye Geçiş Başladı Mı?

Endemi; kısa süreli değil kalıcı ancak salgın durumunda ağır vakalar yol açmayan, kontrol edilebilir bir hastalık anlamına geliyor. Bu günlerde etkisini kaybeden virüsün 100 bin nüfus başına 304 vakaya kadar düşmüş durumda. Bu durumu göz önünde tutan bir çok ülke pandemi önlemleri kaldırdı.

Dünyada en radikal önlemleri alan ülkelerde bile kısıtlamalar gevşetilmiş durumda. Medyanın da dikkati artık Corona’dan çok farklı konularda. Toplumlar artık Corona virüs korkusu yerine daha çok yüksek enflasyon, iklim değişikliği, yoksulluk, işsizlik, suç oranları gibi konularda endişe duyuyor.

Haber: Selçuk Hot