94’üncü Oscar Ödülleri töreninde unutulmaz anlar yaşandı. İlk başta gerçek mi yoksa şovun bir parçası mı olduğunu anlayamadığımız o anlarda Will Smith, törenin sunucularından Chris Rock’a tokat attı.

“KARIMIN ADINI AĞZINA ALMA”
Chris Rock şaka edercesine “Dua ediyorum Will Smith kazansın diye” dedi gülerek. Sonra da Smith’in yanında oturan karısına “Jada seni çok seviyorum. G.I Jane 2 sabırsızlıkla bekliyorum” diye seslendi. Bu sözlerin ardından Jada Pinkett Smith’in yüzündeki mutsuzluk dikkat çekti.

Rock sahnede gülmeye devam ederken Will Smith yerinden kalkarak sahneye çıktı ve Chris Rock’a bir tokat attı. Rock ise ilk şoku atlattıktan sonra “Will Smith beni dövdü” dedi. Yerine dönüp oturan Smith küfür de ederek “Karımın adını ağzına alma” dedi. Rock ise “Dostum G.I. Jane şakasıydı” dedi. Smith bunun üzerine daha yüksek sesle “Karımın adını ağzına alma” diye bağırdı. Chris Rock bu tepki üzerine “Tamam” dedi ve sonra da şunları ekledi: “Bu televizyon tarihi için muazzam bir geceydi.”

KURGU MU GERÇEK Mİ

İlk anda kimse neler olduğunu anlayamadı. Herkes bunun gösterinin bir parçası olup olmadığını merak ederken kamera o iki oyuncudan uzaklaşıp seyircilere döndü. Fakat sonra salonda bulunan Vanity Fair yöneticisi Ramin Setoodeh’in Twitter mesajıyla bu olayın gerçek olduğu ortaya çıktı. Setoodeh mesajında “Bunun olması planlanmamıştı. Bu gerçek” diye yazdı. 

EN İYİ OYUNCU ÖDÜLÜ’NÜN SAHİBİ: WILL SMITH

King Richard filmiyle kazandığı en iyi erkek oyuncu Oscar’ını almak için sahneye çıkan Will Smith, teşekkür konuşmasında bu olaya da değindi. Konuşmasının bir bölümünde gözyaşlarını tutamayan Smith, ödülü veren Akademi’den de özür diledi. Smith “Akademi’den özür dilemek istiyorum, aday arkadaşlarımdan özür dilemek istiyorum. Bu güzel bir an” dedi. Smith’in tokat attığı Chris Rock’tan özür dilemedi.

EN İYİ KADIN OYUNCU JESSICA CHASTAIN

Oscar Ödül Töreni’nin en prestijli bir diğer ödülü “En iyi kadın oyuncu ödülü”nde de sürpriz yaşanmadı. Jessica Chastain, The Eyes of Tammy Faye filmi ile bu ödüle layık görüldü. Törenin ardından koronavirüse vurgu yapan ve “Zor günler geçirdik, bu gece hepimiz için çok iyi oldu” ifadelerini kullandı. Diğer yandan En iyi yönetmen ödülüne ise The Power Of the Dog filmi ile Jane Campion layık görüldü.

EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ CODA’NIN

Oscar Ödül Töreni’nde En iyi film ödülü de otoriteler tarafından sürpriz olarak görülmeyen bir filme gitti. İşitme engellilerin hayatına ışık tutan film ödüle layık görüldü. Sian Heder’in yazıp yönettiği CODA, bütün fertleri işitme engelli olan bir ailede duyma yetisini kullanabilen tek birey olan Ruby’nin, müzik tutkusunun peşinden gitme arzusuyla ailesinin dış dünyayla olan bağı olma rolü arasında sıkışıp kalmasını konu ediniyor

İşte ödüle layık görülen yapımlar ve isimler:

En iyi film:

CODA

En iyi yönetmen:

Jane Campion (The Power Of the Dog)

En iyi erkek oyuncu:

Will Smith- King Richard

En iyi kadın oyuncu:

Jessica Chastain – The Eyes of Tammy Faye

En iyi yardımcı erkek oyuncu:

Troy Kotsur (CODA)

En iyi yardımcı kadın oyuncu:

Ariana DeBose (West Side Story)

En iyi kısa belgesel:

The Queen of Basketball

En iyi görsel efekt:

Dune

En iyi animasyon film:

Encanto

En iyi yabancı film:

Drive My Car (Japan)