Resmî Gazete’ de ihracat ürünleri ve uluslararası faaliyetler ile ilgili yeni bir genelge yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan genelgede, ihraç ürünlerinde, her türlü faaliyet ve yazışmalarda marka olarak “Made in Turkey” yerine “Made in Türkiye” ibaresinin kullanılacağı kamuoyu ile paylaşıldı.

Resmî Gazete’ de yayımlanan genelgeye göre artık ihraç ürünlerinde “Made in Turkey” ibaresi kullanılamayacak. Bunun yerine artık sadece “Made in Türkiye” ibaresinin kullanılacağı ifade edildi. Bunun yanında genelgede uluslararası tüm faaliyet ve yazışmalarda “Turkey”, “Turquie”, “Turkei” vb. ibarelerinin de kullanımdan kaldırılacağı yalnızca “Türkiye” ibaresinin kullanabileceği belirtildi.

Resmi Gazete’ de yayımlanan genelgede şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti; binlerce yıllık devlet geleneğinin ışığında, kadim Türk milletine yakışır, nitelikli ve değerli çalışmalar gerçekleştirerek milletimizin kültür ve değerlerini muhafaza etmeyi ve yüceltmeyi temel görevlerinden biri olarak kabul etmiştir.

Yurt içi ve yurt dışında bu anlayışla sürdürülen çalışmalarda; Türk milletinin köklü tarihinden gelen değerlerine büyük bir özen gösterilerek, ‘Türkiye’ markası ulusal ve uluslararası mecrada ülkemizin çatı markası olarak kabul edilmiştir.

‘Türkiye’ ibaresi Türk milletinin kültür, medeniyet ve değerlerini en iyi şekilde temsil ve ifade etmektedir. Bu kapsamda· ihraç ürünlerimizde ‘Made in Turkey” yerine ‘Made in Türkiye’ ibaresi kullanılmaya başlanarak, ülkemizin uluslararası ticarette gururu olan ürünlerimiz ‘Türkiye’ ibaresi ile tanıtılmış ve tüm dünya ile buluşturulmuştur. Bundan sonra da her alanda Devletimiz ve milletimizin binlerce yıllık birikiminin ‘-Türkiye’ markası altında temsili hedeflenmektedir.

Bu çerçevede, ‘Türkiye’ markasını güçlendirme çalışmaları kapsamında; başta diğer devletler ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla resmi ilişkilerde olmak üzere, her türlü faaliyet ve yazışmalarda ‘Turkey’, ‘Turkei’, ‘Turquie’ vb. ibareler yerine ‘Türkiye’ ibaresinin kullanımı konusunda gerekli hassasiyet gösterilecektir.”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, yayımlanan genelgeye ilişkin paylaşımda bulundu. Altun, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada: “Türkiye markasını güçlendirmek için kıymetli bir adım daha atıldı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı genelge ile başta diğer devletler olmak üzere tüm uluslararası kurum-kuruluşlarla gerçekleşen her türlü faaliyet ve yazışmalarda ‘Türkiye’ ifadesi kullanılacak” sözlerine yer verdi.

Haber: Korhan Tan