İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğini yaptığı Türk Dünyası Ülkeleri 30. Yıl Sanat Kutlamaları kapsamında “Türk Cumhuriyetleri’nde Yaşamdan İzler” Karma Fotoğraf Sergisi 14 Kasım’a kadar Cemal Reşit Rey Konser Salonu fuaye alanında sanat severlerin beğenisine sunuluyor.

Ortak medeniyetin izleri, Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlığının 30. yılında fotoğraf sergisiyle bir araya geldi. Sergide Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Türkmenistan’dan insan, tarih, mimari ve doğa manzaraları usta fotoğrafçıların kadrajlarında yeniden hayat buldu. Karma fotoğraf sergisine katkıda bulunan fotoğrafçıların isimleri ise şöyle: Türkmenistan fotoğrafları Faruk Akbaş ve Murat Gür’e, Kazakistan fotoğrafları Özcan Yüksek’e, Kırgızistan fotoğrafları Uğurhan Betin, Oktay Çolak ve Ömer Serkan Bakır’a, Özbekistan fotoğrafları İzzet Keribar’a, Azerbaycan fotoğrafları İzzet Keribar ve Eyüp Coşkun’a ait.

Fotoğraflar Asya’nın güzelliklerini yansıtıyor. Sergide yer alan fotoğraflar farklı milletlerin kültür ve tarihi özelliklerini gösterip bizi ilham duygusu hissettiriyor. Türk Dünyası’ndaki eşsiz mimariler fotoğraf severlerin ilgi odağı oluyor. Sergiyi gezerken Türk Dünyası’nın farklı kültürüne de tanıklık etmiş oluyorsunuz. Gelenek görenekler, yaşanılan yerler ve camilerin güzel tasarımları dikkati çekiyor.

Haber: Runahi Özay – Iulia Pokidova