AFC Kadınlar Asya Kupası’nda yaşanan trajikomik olayda Ürdün-İran maçının ardından İran kalecisinin kadın değil erkek olduğu iddia edildi. Ürdün Futbol Fedarasyonu konuyla ilgili FIFA’ya şikâyette bulundu.

Maçın penaltılar sonucu kazanmasını sağlayan kalecinin görüntüsü nedeniyle erkek olduğu iddia edildi.

Ürdün Futbol Federasyonu, Asya Futbol Konfederasyonu’na 25 Eylül’de oynanan maçla ilgili, İranlı oyunculardan birinin cinsiyetini doğrulanmasını talep eden bir şikâyette bulundu. Ürdün Futbol Federasyonu, İran kalecisinin kadın değil erkek olduğunu ve bu durumu FIFA’ya şikâyet ettiklerini duyurdu.

Ürdün Futbol Federasyonu (JFA) başkanı Ali Bin Al-Hussein, şikâyet mektubunu Twitter adresinden paylaştı.

FIFA’ya gönderilen dilekçede, “Eğer bir oyuncunun oynamasının uygunluğu konusunda şüphe varsa derhal soruşturma açılmalıdır. Bu konuda FIFA’yı göreve davet ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

İran’ın Geçmişi Bu Tür Olaylarla Dolu

2015 yılında İran Kadın Milli Futbol Takımı’nın 8 oyuncusunun cinsiyet değiştirmek için bıçak altına yatmayı planlayan erkekler olduğu iddiası doğrulanmıştı.

Söz konusu iddiaların basında yer almasının ardından bir açıklama yapan İran Futbol Ligi Sözcüsü Modtabi Şarifi, Kadın Milli Takımı’nın 8 oyuncusunun erkek olduğunu doğruladı. Şarifi, oyuncuların korunması adına bu kişilerin kimliklerinin açıklanmayacağını da sözlerine eklemişti.

İran’da, İslam Devrimi’nin yapıldığı 1979’dan bu yana cinsiyet değiştirme ameliyatlarına izin veriliyor.