İstanbul Küçükçekmece İmaret Caddesi üzerinde bulunan Seyyid Abdülselam Çelebi Türbesi’nin ilgisiz bırakılması hakkında bölge sakini Rabia Yağız ile konuştuk.

Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman’a defterdarlık yapmış, aynı zamanda Küçükçekmece’nin kuruluşunda önemli pay sahibi olan Seyyid Abdülselam Çelebi Türbesi’nin kapalı ve özensiz oluşu bölge halkını rahatsız etmekte. Küçükçekmece’de tren istasyonun hemen arka kısmında yer alan türbe Küçükçekmece’nin en önemli tarihi yapılarından biri olarak önem taşıyor. Türbesi önündeki çeşmenin kitabesinde yazılı olan metinlerde Seyyid Abdülselam’ın Hazreti Ebubekir’in soyundan olduğu belirtilmekte.

Kanuni Sultan Süleyman zamanında hızla gelişen Küçükçekmeceye defterdar olan Seyyid Abdülselam’ın kurduğu vakıflar aracılığıyla bölgeye birçok eser yaptırdığı biliniyor. Bunlar arasında Küçükçekmece Gölüne bakan yamaçlardaki cami, medrese ve imarethaneler bulunuyor.

Türbenin kapalı ve özensizliğiyle ilgili görüşlerini dile getiren Rabia Yağız, bu sorunu belediyeye ilettiklerini ancak yetkililerin sadece boya ve temizlik işlerini yaptığını bunun da yetersiz olduğunu söyledi. Türbenin girişinde isim bile yazmadığını söyleyen Yağız binanın kapılarının açılmasını ve ziyaretçilerin rahatça içeriye girip dua edebilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. 

Yağız, muhabirlerimizle konuştuktan sonra türbenin dışından Seyyid Abdülselam Çelebi için dua etmeye devam etti.

Haber : Serhat Ünlü – Ege Varna (İAHA)